S L U N Í Č K A

Třídní učitelky: Ludmila Hanzlíková a Klára Zimmermannová

Výchova dětí je činnost, při níž musíme obětovat čas, abychom ho získali…“ Jean Jacques Rousseau

Do třídy Sluníčka je ve školním roce 2023/2024 zapsáno 24 dětí. Třída je složena z 14 chlapců a 9 děvčat. Naše třída Sluníček se zaměřuje na hudebně – pohybovou výchovu.

• Prioritní pro nás je zvládnutí adaptace dětí.
  • Všechny děti mají stejná práva, stejné možnosti a stejné povinnosti.
  • Osobní svoboda a volnost dětí je respektována do určitých mezí,vyplývajících z řádu chování a norem, které jsou v MŠ stanoveny.
  • Převažují pozitivní hodnocení, pochvaly, podpory nebát se, spolupracovat, pracovat samostatně, důvěřovat si.
  • Postupně vyřazujeme nezdravé soutěžení dětí. Děti jsou seznamovány s jasnými pravidly chování ve skupině tak, aby ve třídě se vytvořil kolektiv dobrých kamarádů, kde jsou všichni rádi.
  • Učitelky se dostatečně věnují vztahům ve třídě, nenásilně tyto vztahy ovlivňují prosociálním směrem /prevence a šikany/.
  • Hry a činnosti dětem předkládáme formou nabídky, kterou se snažíme sestavovat podle jejich věku, aktuálních potřeb a zájmů. Tím chceme podporovat radost z učení, získávání zkušeností a zvládnutí nejrůznějších dovedností.
  • Hlavním prostředkem vzdělávání je hra v nejrůznějších podobách, prožitkové a kooperativní učení - aktivity, které jsou založeny na přímých zážitcích dětí.

Pravidla třídy

Pravidla pro děti

• Umíme pozdravit podáním ruky – při příchodu i odchodu z MŠ, poprosit, poděkovat
  • Používáme vhodná slova, mluvíme tiše, nekřičíme, šetříme zdraví své i druhých.
  • Když jeden mluví, naslouchám.
  • Jsme kamarádi, pomáháme si, spory řešíme dohodou, neubližujeme si.
  • Vážíme si výtvorů svých kamarádů, neničíme výrobky ani hru jiných.
  • Hračky, hry a knihy jsou pro všechny, mají své místo a neničíme je.
  • Hračky kamarádů si půjčujeme po dohodě s kamarádem, nebereme, co nám nepatří.
  • Započatou práci dokončím a po ukončení práce si po sobě uklidím.
  • Pokud něco nezvládnu, požádám o pomoc kamaráda nebo paní učitelku.
  • Učíme se chovat k druhým tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám.
  • U her a hraček si domluvíme střídání, při neshodě vyjednáváme.
  • Ze třídy odcházíme po domluvě s paní učitelkou.
  • Jíme a pijeme u stolečků.
  • Jídlo odnášíme po dohodě s paní učitelkou, učíme se jídlo ochutnat.
  • Dodržujeme pravidla čistoty.
  • Mezi stolečky a lehátky chodíme pomalu, neběháme.
  • Dodržujeme hygienu, neplýtváme vodou, mýdlem, pastou a toaletním papírem.
  • Při chůzi po schodech se držíme zábradlí a neskáčeme z nich.

Pravidla pro rodiče

• Rodiče jsou povinni předat své dítě osobně paní učitelce.
  • Děti předáváme pouze rodičům, případně zmocněné osobě.
  • Do školky patří pouze zdravé děti, rodiče jsou povinni informovat o zdravotním stavu  dítěte učitelku.
  • Pokud se v rodině vyskytne, nebo onemocní dítě infekčním onemocněním, jsou povinni tuto skutečnost neprodleně oznámit MŠ.

KALENDÁŘ SLUNÍČKA