foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

MŠ RIEGROVA DĚČÍN

pondělí, 03 květen 2021 20:02

KVĚTEN

Napsal(a) šikulové

Milí rodiče,

zatím stále platí vládní opatření a třída je otevřená pouze pro děti předškolní a děti IZS.

Přikládáme témata na měsíc květen, která jsou určená jak pro předškolní, tak, ale i pro naše nejmenší dětičky.

 

KVĚTEN 3.5. – 9.5.2021

HLAVNÍ TÉMA:  ,,KAŠPÁREK MÁ PŘÁNÍČKO, CO ZAHŘEJE NÁM SRDÍČKO

 • Když uvidím konvalinku, vzpomenu si na maminku
 • Motýlci a čmeláčci, co mají asi na práci
 • Naše město rádi máme, tak se na něj podíváme

Jako prvním tématem je oblíbený svátek ,,DEN MATEK“

Tento Svátek je ideální příležitostí popovídat si i s dětmi doma o tom:

 • Kdo je to vlastně maminka a tatínek?
 • Až budu velký, chtěl bych být tatínkem, nebo maminkou? Proč?
 • Co všechno musí maminka/tatínek umět?
 • Co se mi na mojí mamince/tátovi nejvíce líbí?
 • Z čeho mají maminky největší radost? A z čeho tatínek?
 • Jaký dárek by maminku a tátu potěšil?
 • Jak moje maminka/tatínek vypadá?
 • Je babička také maminka a dědeček tatínek?
 • Jak se pozná, že někdo bude maminka?
 • Jak se moje maminka jmenuje, jak jí říkám já, jak tatínek, jak babička…

Původ svátku

Druhou neděli v květnu se slaví Den matek. Tento významný den je mezinárodním a u nás se s přestávkou slaví od dvacátých let 20. století. Obvykle se maminkám dávají kytičky, přáníčka, nebo pro ně děti vyrábějí drobné dárky.

Den matek se začal slavit na začátku 20. století ve Spojených státech amerických. První impulz daly ženy, které se angažovaly za práva žen-matek. Myšlenka se ujala a začala se šířit po USA. V roce 1914 tehdejší prezident Thomas Woodrow Wilson oficiálně vyhlásil Den matek za národní svátek. Zároveň navrhl, aby se symbolem svátku stal bílý karafiát jako poděkování všem matkám. V českých zemích Den matek propagovaly některé organizace, např. Československý červený kříž, Sokol, Orel či Ywca (mezinárodní organizace pro mladé křesťanské ženy), angažovala se také Alice Masaryková, dcera českého prezidenta T. G. Masaryka. V devadesátých letech 20. století se obnovená YWCA pokusila tento svátek oživit. Postupně vstoupil do povědomí veřejnosti. V některých rodinách se slaví přáním a darovanou květinou. Na rozdíl od Mezinárodního dne žen, který je více svátkem politickým, má Den matek charakter rodinný a duchovně navazuje na středověké křesťanské tradice oslav mateřství Panny Marie.

ŘÍKANKA: Jaká byla maminka, když byla malá?

 S dětmi si můžeme říkat říkanku:

Víte, že každá maminka bývala jednou malinká?

Den za dnem jako malý klíček

povyrostla vždy o kousíček.

A dneska je z ní velká máma, co se tu musí trápit s náma.

 

Můžeme z domova donést fotografie maminky a tatínka, když byli malí, a vzájemně si je prohlížet. Děti dostanou úkol –zeptat se maminky a tatínka na nějakou příhodu z dětství. Jaké hry rodiče v dětství hráli? Co hrála ráda maminka a co tatínek? Můžeme si společně nějakou hru zahrát. Jak se to stane, že se z holčičky stane maminka? Jak se to stane, že se z maminky stane babička? Jak se to stane, že se z tatínka stane dědeček?   

Přečteno: 70 x

online zapis

Duhový svět 63

duhovy svet 63

Copyright © 2021 MŠ RIEGROVA Rights Reserved.