čtvrtek, 02 březen 2017 09:31

JAK PŘIPRAVIT DÍTĚ NA ŠKOLKU - TIPY

TIPY PRO RODIČE, JAK SE PŘIPRAVIT NA ŠKOLKU

• Dítě by se mělo ráno naučit obléct, nasnídat.
  • Pokud to jen trochu jde, je vhodné nechat dítě přes den nebo i přes noc u prarodičů nebo kamarádů, aby si zvyklo, že spí i jinde než doma. Udělejte z toho hru.
  • Dítě by mělo umět pozdravit, popřát dobrou chuť, poděkovat a poprosit.
  • Dítě by mělo umět chodit na záchod a umýt si po něm ruce.
  • Dítě by se mělo být schopné samo najíst.
  • Vyberte den nebo dny, kdy s dítětem budete chodit na procházku ke školce. Povídejte mu o tom, co uvidíte, s tím, že totéž se bude týkat jeho samotného (to, jak si děti hrají na zahradě, jak chodí na procházku apod.).
  • Zapojujte dítě do dětských skupin, podporujte ho v prosociálním chování, netolerujte agresivní projevy.
  • Dítě si do školky může brát jako ochranu talisman, hračku apod.
  • Pokud má školka adaptační program, využijte ho.
  • S blížící se docházkou je čas na rituály typu kupování bačkůrek, šití nebo koupení pytlíku na věci atd.
  • Plňte své sliby v běžném životě i po nástupu do školy – slib vyzvednutí po obědě by měl platit, stejně jako slib vyzvednutí odpoledne.
  • Loučení neprotahujte, vytvořte si jednoduchý loučící rituál v podobě hry, na který se dítě může těšit.
  • Upřímně si zkuste odpovědět na otázku, jaké pocity, myšlenky a představy se s tím, že vaše dítě půjde do školky, pojí. Máte z toho horší pocity vy, nebo vaše dítě?